Hlavní menu:
Americká hypotéka
Důležité: Povšimněte si data publikování článku. Údaje v něm uvedené již nemusí být platné.

Družstevní záložny

25.2.2019

Pod pojmem družstevní záložna nebo také spořitelní družstvo či „kampelička“ se skrývá nebankovní instituce regulovaná Českou Národní Bankou poskytující svým klientům finanční produkty, podobně jako banka: jedná se především o běžné účty, terminované či jiné spořící vklady nebo úvěry. Družstevní záložna a banka ale není to stejné…

Jak družstevní záložny fungují?

Platí, že klient záložny se musí stát zároveň také jejím členem. Neposkytuje tedy služby veřejnosti, ale pouze svým členům. Členství lze získat jednoduše; postačí vyplnit žádost a zaplatit členský vklad. Jakmile je pak žádost schválena, stáváte se právoplatným členem. Sami klienti jsou tedy členy záložny a dohromady přispívají jejímu fungování.



Členství v této instituci s sebou přináší své povinnosti i práva. Mezi nejdůležitější povinnosti patří např. podílet se na pokrytí potenciálních ztrát, naopak právem člena je volný přístup k informacím ohledně hospodaření záložny.

Jak je to s pojištěním vkladů?

Od roku 2006 jsou vklady včetně úroků ze zákona pojištěny, a to až do výše 100 000 eur, přičemž náhrada je 100%, podobně jako je tomu v bance. Výjimku tvoří jen produkty jako např. směnky, dluhopisy, podílové listy, kde se pojištění vkladu neuplatňuje.

Na co se zaměřit při rozhodování o vstupu do družstva?

Uvědomte si, že nejednáte s bankou, a že i když se jedná o instituci podobnou, tak neplatí vždy ta samá pravidla. Družstevní záložny se řídí svým vlastním zákonem (zák. č. 87/1995 Sb. o spořitelních a úvěrních družstvech).

Než se rozhodnete stát se členem, řádně a pečlivě si prostudujte všechny informace ohledně fungování záložny, jako např. stanovy záložny, členská práva a povinnosti, obchodní podmínky apod. Všechny tyto informace Vám ze zákona záložna musí poskytnout. Stejně tak platí, že jestliže dojde k jakýmkoli změnám ve znění těchto pravidel, provozovatel má povinnost zpravit všechny členy o aktuálním znění.

Nezapomeňte také seznámit se se všemi dostupnými informacemi o Vámi zvolené záložně. Zjistěte si maximum dat z webových stránek záložny, zajímejte se o její činnost, členy, o její aktuální finanční situaci apod.

Kterou záložnu si vybrat?

Seznam družstevních záložen s licencí naleznete na webu ČNB: družstevní záložny.



Další témata:Jak vydělávat na InstagramuJak najít nejvýhodnější termínovaný vkladDružstevní záložnyJak si půjčovat zodpovědněČSOB Půjčka nejen na lepší bydleníJak můžeme ušetřit za voduPůjčky bez nahlížení do registruPůjčky začínajícím podnikatelůmPůjčky 30000 ihned do 5 minut na účtěRychlá půjčka před výplatou - infoStudentská půjčka od České spořitelnyPůjčky na MD - půjčky na mateřské


Náš tip: Informace o státní studentské půjčce a možnostech získání půjčky pro studenty od banky lze najít také na těchto stránkách. Půjčka pro studenty je zkrátka oblíbeným produktem, který nabízí banky i nebankovní společnosti. Jednou z nejjednodušších a nejrychlejších půjček je půjčka na OP ihned a hotově.



Všechna práva vyhrazena © 2014. Studentská-půjčka-rychle.cz Před využitím informací získaných na našich stránkách doporučujeme údaje konzultovat s právními specialisty. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za právní důsledky využití informací zde uvedených. Provozovatel taktéž není poskytovatelem ani zprostředkovatelem úvěrů.